Ünlü Stratejist Hedefi Verdi: Altın Fiyatları O Zaman Patlayacak!

Bir piyasa stratejistine göre, ABD ekonomisi önemli bir borç sarmalının eşiğinde duruyor. Bu da önümüzdeki birkaç çeyrekte altını önemli ölçüde yükseltecek. Bu doğrultuda stratejist, altın fiyatları için rekor bir artıştan bahsediyor.

Fed, önemli politika hataları yapmanın eşiğinde!

Felder Report’un yaratıcısı Jess Felder, Federal Reserve’in finansal piyasaların belirsiz ekonomik koşulları yönetme becerilerine güven duymaya devam etmesini sağlamak için çaresiz olduğunu söylüyor. Ancak bu çaresizlik içinde, devlet borçlarıyla dolu bir dünyada daha yüksek faiz oranlarını sürdürdüğünü belirtiyor. Bu yüzden de Fed’in önemli politika hataları yapmanın eşiğinde olduğunu ileri sürüyor. Bu bağlamda Felder, şu açıklamayı yapıyor:

Federal Reserve faiz oranlarının daha uzun süre yüksek olması gerektiğini söylemeye devam ediyor. Ancak sonuç olarak Hazine piyasasında sorunlar görmeye başlıyoruz. Hazine tahvillerinde daha fazla dalgalanma ile daha fazla finansal istikrarsızlık işareti göreceğiz.

İşte o zaman altın fiyatları patlayacak!

ABD hükümeti 30 Eylül’de sona eren mali yılda 879.3 milyar dolar faiz ödedi. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, bunda artan borcu ve yüksek faiz oranları etkili oldu. Beklentiler, hizmet maliyetlerinin yeni mali yılda 1 trilyon dolara çıkması yönünde. Bu arada, ABD’nin borç maliyetleri ülkenin yıllık savunma bütçesini aşmış durumda. ABD’nin artan borç endişeleri şimdiden ABD Hazine piyasalarını etkilemeye başladı. Geçtiğimiz hafta ABD hükümeti hayal kırıklığı yaratan bir açık artırmayla 24 milyar dolarlık 30 yıllık tahvil sattı. Analistler, ihale sırasında, yatırımcılar tarafından alınmayan arzı satın alan birincil satıcıların, teklif edilen borcun %24,7’sini kabul etmek zorunda kaldığını söylüyor. Ayrıca, bunun geçen yılki %12’lik ortalamanın iki katından fazla olduğunu belirtiyor.

Jess Felder, bu ortamda tahvil piyasasının ekonomik koşullara bağlı kalmaması gibi çok gerçek bir risk olduğunu kaydediyor. Felder, bu durumun muhtemelen hisse senedi piyasalarını ayı piyasası bölgesine geri iteceğini söylüyor. Ayrıca, ekonomiyi resesyona iterek Fed’i devreye girmeye ve tahvil getirilerini sınırlamaya zorlayabileceğini ifade ediyor. Buradan hareketle stratejist, şu çıkarımı yapıyor:

Hazine piyasasındaki dalgalanma arttıkça, Fed devreye girmek zorunda kalacak. Bilanço küçültmeye son vermeyeceklerini söyleyecekler. Ancak piyasaları istikrara kavuşturmak için yeni bir program başlatacaklar. Piyasalar bunu anlayacak ve yeni bir QE turu olarak görecek. İşte o zaman altın fiyatları patlayacak.

Yatırımcılar sonunda altına yönelecekler

Felder, ABD’de işsizlik oranı artmaya başladığında ve resesyon korkuları artmaya başladığında, tahvil getirileri düşmek yerine yükseldiğinde koşulların altın fiyatları için olgunlaşacağını da sözlerine ekliyor. Stratejist, getirilerin yükselmeye devam etmesinin kaçınılmaz olduğunu söylüyor. Çünkü ABD hükümetinin ekonomi eninde sonunda durgunluğa girdiğinde herhangi bir mali destek sağlayacak durumda olmadığını belirtiyor. Bu noktadan devam eden Felder, şu değerlendirmeyi yapıyor:

ABD’nin borcunun büyüklüğü ve artan bütçe açığı bu durgunluğu diğerlerinden farklı kılacak. Hükümetin yapacağı her şey sadece Hazine piyasalarındaki likidite boşluğunu genişletecektir. Borç sarmalı böyle başlar. Önümüzdeki birkaç çeyrekte yatırımcılar bu mali sorunun ortadan kalkmayacağını anlayacak. Böylece, sonunda altına yönelecekler.

Altın fiyatları için hedef: 2.700 dolar

Borç sarmalının teşvik ettiği yeni bir rallide altın fiyatları ne kadar yükselebilir? Bu konuda Felder, 2.700 dolara kadar bir yükseliş beklediğini söylüyor. Stratejist, bu tahminini şu şekilde açıklıyor:

Altın fiyatındaki üç yıllık yatay düzeltme çok klasik bir yükseliş bayrağı formasyonudur. Ondan önceki bayrak direğine, yani ’18, ’19’daki yükselişe bakıldığında, klasik teknik analizden elde edilen basit bir projeksiyon, mevcut fiyatın yaklaşık 700 dolar üzerinde bir hedefi vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir