İsrail’in Lübnan’a saldırısında 2’si gazeteci 7 kişi hayatını kaybetti

İsrail’in Lübnan’ın güneyine düzenlediği iki saldırıda ikisi gazeteci olmak üzere yedi kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Lübnan resmi ajansı NNA, İsrail ordusunun Teyr Harfa beldesi yakınlarında gazetecilerin bulunduğu noktaya hava saldırısı düzenlediğini aktardı. Saldırıda Al Mayadeen TV kanalının muhabiri Farah Ömer ve kameraman Rabih el Mamari ile bir sivilin yaşamını yitirdiği bilgisi paylaşıldı.

Al Mayadeen TV Yönetim Kurulu Başkanı Gassan Bin Ceddu da saldırının ardından internet sitesi üzerinden bir açıklama yaptı. Meslektaşları Ömer ve Mamari’nin öldürülmesinden dolayı derin üzüntü duyduklarını belirten Ceddu, “Al Mayadeen ekibi kesinlikte kasıtlı ve direkt hedef alındı” dedi. Ceddu, İsrail’in saldırılarına rağmen susmayacaklarını ve bölgedeki gelişmeleri önceden olduğu gibi aktarmaya devam edeceklerini söyledi.

NNA: İSRAİL SİVİL ARACI HEDEF ALDI, 4 KİŞİ ÖLDÜ

Lübnan resmi ajansı NNA’da yer alan habere göre, İsrail güçleri Lübnan’ın güneyindeki Kalayla ile Eş-Şaaytiye beldeleri arasındaki yol üzerinde sivil bir aracı da hedef aldı. Araçta bulunan dört kişinin öldüğü ifade edildi. Ölenlerin kimlik bilgileri hakkında detay paylaşılmadı.

MİKATİ: MEDYAYI SUSTURMAYA ÇALIŞIYORLAR

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, konuya ilişkin açıklamasında, gazetecilerin öldürmesini kınayarak İsrail’in suç işlemede sınır tanımadığının bir kez daha ortaya çıktığını belirtti.

Mikati’nin açıklaması hükümetin X sosyal medya hesabından paylaşıldı. Gazeteciler Farah Ömer ve Rabih el Mamari’nin de aralarında bulunduğu sivillerin ölümü ve yaralanmasına yol açan İsrail saldırılarını şiddetle kınadıklarını belirten Mikati, İsrail’in suç işlemede herhangi bir sınırının olmadığının bir kez daha kanıtlandığını ifade etti.

Necib Mikati, İsrail’in gazetecileri hedef alarak onun suçlarını ve saldırılarını ortaya çıkaran medyayı susturmaya çalıştığını kaydetti. Lübnan Başbakanı, saldırıda hayatını kaybeden gazetecilerin yakınları ve Al Mayadeen TV’ye başsağlığı diledi.

İSRAİL ORDUSU: ÜÇ GRUBA HAVA SALDIRISI DÜZENLENDİ

Lübnan’da ikisi gazeteci yedi kişinin ölümüyle ilgili İsrail ordusundan henüz bir açıklama yapılmazken, bugün öğlen saatlerinde ordudan yapılan bir başka açıklamada, sınırın Lübnan tarafında silahlı olduğu iddia edilen üç gruba hava saldırısı düzenlendiği belirtilmişti.

AA’nın haberine göre, ordudan yapılan açıklamada, İsrail’e ait hava aracının sınırın Lübnan tarafında ‘silahlı üç grup’ tespit ettiği, hava saldırısıyla bu grupların hedef alındığı belirtilmişti. İsrail uçaklarının da Hizbullah’a ait hedefleri vurduğu ifade edilmişti. Açıklamada ayrıca Lübnan’dan İsrail tarafına havan mermileri atıldığı ve yaralanan olmadığı, İsrail topçularının havan mermilerinin atıldığı noktaları hedef aldığı kaydedilmişti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 77 Hizbullah mensubu ve altı İsrail askeri öldü. İsrail’in Lübnan’a yönelik 8 Ekim’den bu yana devam eden saldırılarında üçü gazeteci, üçü çocuk toplam 20 sivil hayatını kaybetti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir