44 ilde büyük arsa satışları başladı

Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı merak edilenleri cevapladı. Özelmacıklı açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Kentsel Dönüşüm Başkanlığı 44 ilde 622 muhtelif arsayı satışa çıkarıyor. Bu satışlar 21-22-23 Kasım tarihlerinde yapılacak. Bu tür satışlar bazı avantajlar sunuyor.

‘YÜZDE 20 AVANTAJ VAR’

Satışta bir KDV muafiyeti mevcut. Arsalarda yüzde 18 KDV oluyor. Bu satışlarda bir KDV avantajı var. Satışa çıkmış bedellerde yüzde 20’lik avantaj var diyebiliriz.

‘VADE SAYISI DÜŞÜRÜLDÜ’

24 aya kadar vade imkanı, yüzde 25 peşinat imkanı var. Vadeler 48 aya kadar yapılıyordu ancak mevcut enflasyonist ortam nedeniyle 24 aya düşüldüğünü görüyoruz.

İHALENİN EN ÖNEMLİ FARKLILIĞI!

İhalenin önemli bir farklılığı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Kentsel Dönüşüm Başkanlığı tarafından yapılmasıdır. 16 Ekim tarihinde Kentsel Dönüşüm Başkanlığı kurulmuştu. Başkanlık 3 genel müdürlük çerçevesinde kuruldu. Biri Marmara bölgesi dışındaki yerlere bakmak için kurulmuş Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü, bir diğeri Marmara Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü’ydü.

Bir tanesi de kaynak geliştirme için kurulmuştu. O da Taşınmaz ve Kaynak Geliştirme Genel Müdürlüğü’ydü. Taşınmaz ve kaynak geliştirme genel müdürlüğü aslında tescil dışı alanlar ile hazine taşınmazlarını planlayarak satmak bu vesile ile kentsel dönüşüm sürecine finansal katkı sağlayacak bir birim olarak kuruldu.

‘BAŞKANLIĞIN İLK İHALESİ DİYEBİLİRİZ’

Bu da kentsel dönüşüm başkanlığının ilk ihalesi diyebiliriz. Buralarda kentsel dönüşüme finansal kaynak oluşturması hedefleniyor.

AÇIK ARTIRMAYA HERKES KATILABİLİR Mİ, TEKLİF NASIL VERİLECEK?

Açık artırmaya herkes katılabiliyor. Katılmak için ister internetten isterse de yerine bizzat giderek katılma imkanı var. İhalelere katılmak isteyenler online müzayedeye katıl linki üzerinden emlakmuzayede.com.tr sayfası üzerinden ihaleye katılabiliyorlar.

Teminatları yatırarak ya TOKİ’nin İstanbul hizmet binasındaki konferans salonuna ya da Ankara’da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın konferans salonunda ihaleye katılabiliyorlar. Bunun için de yatırılması gereken teminat ödemeleri var. Yatırılacak teminat ödemeleri taşınmazlara göre değişiyor. Hangi yeri almak isterlerse o yerle alakalı teminat tutarına katılımcıların bakmaları gerekiyor.

‘160 BİN TL BEDEL İSTENİYOR’

Katılım teminatları taşınmazları muhammen bedele göre değişiyor. 40 bin TL’ye kadar olan gayrimenkuller 2 bin TL’den başlarken, 700 bin TL ve üzeri olanlarla 160 bin TL bedel isteniyor.

Burada ayrıca emlak yönetim hizmetleri yüzde 2+ KDV hizmet bedeli de talep ediyor. Aslında burada hizmet bedeli de söz konusu.

‘HER TAKSİDE FAİZ UYGULANACAK’

Tutarı peşin ödemek isteyenler için yüzde 20 indirim imkanı söz konusu. Vade yapmak isteyenlere yüzde 25 peşin, 24 ay taksitler halinde ödeniyor olacak. Her takside aylık kanuni faiz uygulaması yansıtılacak.

‘KDV HARİCİNDE MUAFİYETLER SÖZ KONUSU’

KDV muafiyeti dışında tapu işlemlerine ait vergi, resim harçlar ve damga vergisi gibi 6306 sayılı kanun hükümleri gereğince muafiyetler söz konusu.

İHALEYE KATILACAKLARA ÖNEMLİ UYARI!

İhaleye katılacak olan kişilerin mutlaka ihale şartlarını, imar durumlarını, yerin fiziksel durumunu mutlaka incelemesini öneriyoruz. Arsalarla alakalı ihale söz konusu olduğu için bazen ihalenin heyecanı nedeniyle rakamlar piyasa rayiçlerinin üzerine çıkabiliyor.

KDV avantajı, taksit avantajı nedeniyle vatandaşlar kendi bölgelerindeki yerler için ilgi gösteriyor diyebiliriz.

BU TÜR İHALELERİN DEVAMI GELİR Mİ?

Bu tür ihaleler ilerleyen dönemde daha da artacaktır. Kentsel dönüşüm kanununda buna ilişkin atıflar söz konusu olmuştu.

Kentsel dönüşüm ile ilgili kanun teklifinde bu kanuna göre uygulamada bulunan alanlarda yer alan veya Başkanlıkça kanun kapsamında kullanılmak üzere belirlenen tescil dışı alanlar tapuda Hazine adına tescil edildikten sonra Başkanlığa devredilir veya Başkanlığın talebi üzerine TOKİ’ye bedelsiz olarak devredilebilir diye bir madde yazılmıştı. Burada Başkanlık Kentsel Dönüşüm Başkanlığı olarak adlandırılıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir