Yunanistan’da ana muhalefet SYRIZA’nın yeni başkanı ‘Biden gönüllüsü’ Kasselakis

Yunanistan’da ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifakı’nda (SYRIZA) genel başkanlık yarışı sonuçlandı. İkinci tur seçimini ABD’de okuyup bir süre Goldman Sachs’ta çalışmış, Biden’ın 2008’deki kampanyasında gönüllü olarak çalışmış 35 yaşındaki Stefanos Kasselakis kazandı.

İlk turu 17 Eylül’de yapılan başkanlık seçimlerinde ilk ikiye kalan Kasselakis ve Efi Ahçıoğlu dün yapılan ikinci turda SYRIZA liderliği için yarıştı.

SYRIZA’dan sandıkların tamamı açılmadan yapılan açıklamaya göre, Kasselakis yaklaşık yüzde 10 farkla Ahçıoğlu’nu liderlik yarışında geride bıraktı. Efi Ahçıoğlu, Kasselakis’i arayarak tebrik etti.

Daha önce milletvekilliği veya bakanlık görevinde bulunmayan Kaselakis, SYRIZA ile 2021’de tanıştı.

Kasselakis, SYRIZA’yı 2015’te iktidara taşıyan eski SYRIZA lideri Aleksis Çipras’ın davetiyle Mayıs ve Haziran 2023 genel seçimlerinde milletvekili adayı oldu ancak parlamentoya giremedi.

14 yaşında ABD’ye göç eden, finans, ekonomi eğitimi alan 35 yaşındaki Kasselakis bir süre Goldman Sachs’ta çalışmış ve ardından deniz taşımacılığı alanında kendi firmasını kurmuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir