Polonya’nın Kaliningrad’a isim değişikliği kararına Rusya’dan tepki

Polonya’nın Rusya ile kara bağlantısı bulunmayan Rus kenti Kaliningrad’ın isim değişikliği kararına, Rusya’dan yanıt geldi. Rusya Devlet Başkanlığı Sözcüsü Dmitry Peskov kararı ‘çılgınlık’ olarak değerlendirdi.

Polonya Gelişim ve Teknoloji Bakanlığı dün açıklama yaparak Baltık Denizi, Polonya ve Litvanya ile çevrili Rus kenti Kaliningrad’a, Lehçe ‘Krolewiec’ adının verileceğini açıkladı. Polonya Gelişim ve Teknoloji Bakanı Waldemar Buda, basına açıklama yapıp Kaliningrad’ın 15 ila16’ncı yüzyılda Polonya tarafından yönetilirken adının Almanca Königsberg anlamına gelen Krolewiec olduğunu vurgulayıp bu kararı aldıklarını ifade etti.

Rusya Devlet Başkanlığı Sözcüsü Dmitry Peskov, kararın Polonya ve Polonyalılar için olumlu bir sonuç getirmeyeceğini ifade ederek “Bu artık Rus düşmanlığı bile değil; Polonya’da yaşanan çılgınlığın eşiğindeki süreçler bunlar” açıklamasını yaptı.Kaliningrad, 2. Dünya Savaşı’na kadar Almanca Königsberg adıyla biliniyordu ve yönetiminin o zamanki ismiyle Sovyetler Birliği’ne geçmesiyle adı, Mihail Kalinin ardından Kaliningrad oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir