Pakistan Başbakanı Şerif’ten Cumhurbaşkanı Alvi’ye “yasa tasarısı” tepkisi

Pakistan’da Başbakan Şahbaz Şerif, Anayasa Mahkemesi Başkanı Ömer Ata Bandial’ın ihtiyari karar alma yetkisini kısıtlayan yasa tasarısını geri gönderen Cumhurbaşkanı Arif Alvi’ye tepki gösterdi.

Ulusal basındaki haberlere göre, Pakistan’da Pencap ve Hayber Pahtunhva eyaletlerinde seçimlerin 8 Ekim’e ertelenmesinin Anayasa Mahkemesi’nce iptal edilmesi sonrası tartışmalar sürüyor.

Başbakan Şerif, Twitter’dan yaptığı açıklamada, parlamentonun alt ve üst kanadının imzaladığı tasarıyı Cumhurbaşkanı Alvi’nin geri göndermesini “talihsizlik” olarak nitelendirerek tepki gösterdi.

Alvi’nin eski Başbakan İmran Han’ın liderliğini yaptığı Pakistan Adalet Hareketi Partisinin (PTI) bir üyesi gibi çalıştığını ve eylemleriyle Cumhurbaşkanlığı makamını küçük düşürdüğünü belirten Şerif, Cumhurbaşkanı’nın anayasadan daha çok Han’a bağlı olduğunu kaydetti.

Söz konusu tasarı, Ulusal Meclis ve Senatonun ortak oturumunda yarın yeniden oylanacak, kabul edilmesi halinde yasalaşacak.

Anayasa Mahkemesi’nin ihtiyari gücü meselesi, Pakistan’da uzun yıllardır hükümetler ve yargı arasındaki münakaşaların başında geliyordu.

Söz konusu ihtiyari güç ile Anayasa Mahkemesi Başkanı, herhangi bir talebe gerek duymadan kendi inisiyatifiyle işlemlerde bulunabiliyor.

Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın istifası istenmişti

Koalisyon hükümeti, Anayasa Mahkemesi Başkanı Ömer Ata Bandial’ın tartışmalı bir isme dönüştüğünü vurgulayarak, istifasını istemişti. Eski Başbakan Navaz Şerif de Bandial’ın istifasını isteyenler arasında bulunuyor.

Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın ihtiyari gücünü kısıtlayan düzenleme, 29 Mart’ta Ulusal Meclisten, 30 Mart’ta Senatodan geçmişti.

Hükümet, seçimlerin 8 Ekim’de yapılacağını açıklamıştı

Koalisyon hükümeti, genel seçimlerin ve eyalet seçimlerinin 8 Ekim’de aynı gün yapılacağını açıklamıştı.

Eski Başbakan İmran Han, Seçim Komisyonunun Pencap ve Hayber Pahtunhva eyaletlerinde nisan ve mayısta yapılması planlanan seçimleri 8 Ekim’e ertelemesine karşı Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu.

Pakistan Seçim Komisyonu, Pencap ve Hayber Pahtunhva eyaletlerinde nisan ve mayısta yapılacak seçimlerin ekonomik maliyet ve güvenlik gerekçesiyle 8 Ekim’e ertelendiğini duyurmuştu.

Eski Başbakan İmran Han’ın kararı doğrultusunda Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI), iktidarda olduğu Pencap Eyalet Meclisini 14 Ocak’ta feshetmişti. Bu kararın ardından 18 Ocak’ta da Hayber Pahtunhva’da Meclis feshedilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir