New York Belediye Başkanı Eric Adams’ın Türkiye bağı gündemden düşmüyor: Erdoğan’la görüşmesi olay yarattı

ABD siyasetinde gündem New York Belediye Başkanı Eric Adams’ın Türkiye ile olan bağı…

Adams’ın bir süredir Türkiye’den isimlerden para aldığına ve buna karşılık olarak bazı ayrıcalıklar tanıdığına dair iddialar ABD kamuoyunun gündeminde yer bulurken, ülkenin çok okunan gazetelerinden New York Times kapsamlı bir haber yayınladı.

“Eric Adams’ın Türkiye bağı: Seyahatler, bağışlar ve Erdoğan ile görüşme” başlığının kullanıldığı haberde, “Türkiye’yi en az 6 kez ziyaret ettiğini söyleyen Adams’ın Türk toplumu ile uzun soluklu bir bağı var. FBI bu bağlantıyı soruşturuyor” denildi.

New York Times, Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu’nun resmi hesaplarından sık sık Adams’ı paylaştığını aktardı.

“HER GÜN YAPTIĞIMIZ BİR GÖRÜŞME”

Haberde, “Belediye Başkanı Eric Adams’ın bağış toplama faaliyetlerine yönelik yürütülen büyük bir federal yolsuzluk soruşturması, kampanyasının Türk hükümeti üyeleriyle yasadışı bağışlar almak için komplo kurup kurmadığını inceliyor. Görevinin ikinci yılında olan Demokrat Başkan Adams’ın Türkiye ile uzun yıllara dayanan bağları bulunuyor. Belediye Başkanı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Brooklyn ilçe başkanıyken tanıştığını ve ülkeyi en az altı kez ziyaret ettiğini söyledi. Şimdi federal savcılar ve F.B.I. Adams’ın Türkiye ile bağlantılarını, Türk hükümetinin Manhattan’daki yeni konsolosluk binasını onaylamaları için şehir yetkililerine baskı yapıp yapmadığını ve kendisi için bir bağış toplama etkinliği düzenleyen Türk göçmenlere ait bir Brooklyn inşaat şirketinin rolünü araştırıyor” ifadesi yer aldı.

Federal yetkililerin Adams üzerinde baskı artırdığına dikkat çeken New York Times, Türkevi’nin açılışı için dönemin İtfaiye Amiri Daniel A. Nigro ile görüştüğünü de doğruladığına dikkat çekti. Haberde, “Salı günü Bay Adams, konsolosluk binasının açılışıyla ilgili olarak dönemin İtfaiye Müdürü Daniel A. Nigro’ya ulaştığını doğruladı, ancak bunun işinin rutin bir parçası olduğunu söyledi” denildi. Adams, “Bu bizim her gün yaptığımız bir şey. Bir kuruma ulaşırsınız ve onlardan bir konuyu incelemelerini istersiniz. Bir kurumu bir şey yapmaya zorlamak için ona ulaşmazsınız” dedi.

New York Times, Adams’ın Türkiye Başkonsolosluğu ile yakın ilişki içerisinde olduğunu yazarak, bir kere Dr. Öz ile bir kahvaltıya katılmasına da dikkat çekti.

Haberde Adams’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın isimlerle bağlantısı olduğu kaydedilirken, Adams’ın Türkiye Başkonsolosluğu ile de yakın ilişki içinde olduğu belirtildi. New York Times, başkonsolosluğun, son dört yılda Adams’ın yaklaşık 20 fotoğraf ve videosunu paylaştığına da dikkat çekti.

2021’de Adams’ın büyükelçi Hasan Murat Mercan ve Dr. Mehmet Öz’le bir kahvaltıda buluştuğu ve bu fotoğrafların da büyükelçilik tarafından yayınlandığına dikkat çekildi.

Adams ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir sivil toplum kuruluşunun organize ettiği bir yemekte bir araya geldiğini de söyledi. Adams o dönemde Brooklyn İlçe Başkanı olduğunu da hatırlattı. Adams görüşme ile ilgili olarak, “Beni selamladı, merhaba dedi. Karşılıklı olarak hoşbeş ettik” dedi. Adams’ın sözcüsü Fabien Levy ve danışmanı Evan Thies bu görüşmenin ne zaman gerçekleştiğini ya da hangi sivil toplum kuruluşunun organize ettiğini söylemedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir