İmamoğlu, AKP’li Başkan Yıldız ile birlikte otopark açtı: Bu fotoğraf çok önemli

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beyoğlu’nda zemin altı otoparkı açtı. Törene katılan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve CHP Beyoğlu Belediye Başkan adayı İnan Güney’i, konuşmasının ardından yanına davet eden İmamoğlu, “Bu fotoğraf önemli, bu çok kıymetli bir fotoğraf. Belediye başkanlığı dediğimiz makam, size ait, milletimize ait” dedi.

İBB, temeli Mayıs 2015’te atılan, ancak 2018 yılında durdurulan projeler arasında yer alan “Beyoğlu Piyalepaşa Camii Önü Zemin Altı Otopark ve Çevre Düzenlemesi”ni tamamladı. Açılışa İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi (PM) Üyesi Mahir Yüksel, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve CHP Beyoğlu Belediye Başkan adayı İnan Güney katıldı.

“Beyoğlu’nun çok özel bir noktasında, tarihi emanet Piyalepaşa Camii’nin hemen önündeki bu sahayı şehrimize kazandırmanın, keyfini, huzurunu ve gururunu yaşıyoruz” diyen İmamoğlu şunları söyledi:

“Otopark sayısı artışında rekor kırdık”

Birçok konuda özenli çalışma, bütçeyi iyi yönetmek, bütçeyi bereketli bir bütçeye dönüştürmek, israftan korumak ve kurtarmak, bizim çok önemli bir çalışmamızın, çok önemli bir başlangıç noktası. Metro yapımında nasıl çok üst seviyede bir başarı elde ediyorsak; yeşil alan kazandırmada rekor bir metrekareye bu kısa süre içerisinde ulaşabiliyorsak; deniz ulaşımını arttırmaktan otopark yapımına kadar güçlü hamleleri yapabiliyorsak; bunun altındaki gerçek, aslında bütçeyi iyi kullanma gerçeği. Biz göreve geldiğimizde İspark’ın 95 bin araçlık kapasitesi vardı. 4,5 yılda 61 bin araç kapasiteli otoparkları, İstanbulluların hizmetine açtık. Bizden önceki yılların ortalamasını bu dönemde yılda iki katına çıkartarak, bence önemli bir başarıyı ve bir rekoru kırmış olduk.

“Depremle ilgili atılacak adımlar, aynı masada tartışarak, konuşarak yapılmalıdır”

Piyalepaşa sürecinde de aynı anlayışla yol yürüdük. İnsanların ihtiyaçlarını karşılarken, onlar; şeffaf, adaletli bir biçimde elde edeceği sürecin nasıl yürütüleceğini bilmek ister. Bu manada da İstanbul’da bundan önce olmayacak seviyede daha güçlü, daha nitelikli bir toplumsal diyaloğu kurarak, her noktadaki insanımızın ihtiyaç ve taleplerini gözeterek, en üst seviyede uyumlu bir dönüşüm başarısını gösterdiğimizi ifade etmek isterim. 11 ili etkileyen 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremlerinin yıl dönümüne yaklaştık. Şehrimizde ve bütün Türkiye’de depremle ilgili atılacak adımlar, yapılacak işler, eş güdümlü, aynı masada tartışarak, konuşarak yapılmalıdır. Aksi takdirde; gerçekten bu süreci başka türlü meselelerin, başka türlü zeminlerin malzemesi haline getirdiğimizde, işte on binlerce canımızı yitirdiğimiz acı travmalara, acı depremlere dönüşür.

“Seçimden önce verilen bir kısım içi boş vaatlerle bu süreci karşılamamız asla mümkün değil”

Bu yönüyle her zaman yaptığımız çağrıyı, tekrar niteliyorum. Yani Ankara’dan, bir ilçe belediyesini ya da özellikle büyükşehir belediyesini yok sayarak, süreci merkezden kanalize etmek, yönetmek anlayışının yürümeyeceği ortadadır. Bırakın belediyeleri; özel sektör ya da birtakım inisiyatifler ya da sivil toplum kuruluşları, meslek odaları… Toplumu bütüncül bir biçimde karşılayarak, onlara danışarak bir merkezin, bir sistemin, bir kurulun oluşmadığı takdirde, kentsel dönüşüm ve depremle mücadele işi ne yazık ki başarıya erişemeyecektir. Bu manada göreve geldiğimiz ilk günden beri, bütün bu dayanışmacı ve şeffaflık süreciyle yönetilecek bir konseyin, bir kurulun oluşma kararlılığını her zaman dile getirdik, getirmeye devam edeceğim. Allah geçinden versin demenin dışında bir dua edemiyoruz; inşallah depremin gecikmesi, bizlerin bu iş birliği ortamını sağlamasıyla, göreceksiniz İstanbul çok hızlı bir biçimde, bugüne kadar yapılanlarla 70-80 yılda dönüşecek bir kentin dönüşme hızını, 15-20 yıla kadar düşürebilecek bir sürece evrilebiliriz. Seçimden önce verilen bir kısım içi boş vaatlerle bu süreci karşılamamız asla mümkün değildir. Hele hele bugün yaşanan ekonomik kriz, yüksek enflasyon, maliyetlerin çok yukarılara gitmesi, ama gelirlerin onun çok alt seviyesinde kalması da kentsel dönüşümün önündeki en önemli sorunlardan birisidir.

“Bizim işimiz aleni, bizim işimiz açık, bizim işimiz millete dönük”

İstanbul’da, kentsel dönüşüm kapsamında belirlenmiş 69 riskli alan var. Bunun sadece ikisi teknik olarak riskli alan. Geri kalan 67 riskli alan, aslında oradaki rantın ya da bir kısım dönüşümle ilgili kolaylıkların olduğu yerler. Yani gerçek anlamda riskli alanların dışında kalan yerleri de ‘riskli alan’ diye tariflediğiniz halde; o doğru bir iş olmaz. Peki niçin bu şekilde yürütülüyor? Çünkü, bu alınan kararların ne yazık ki merkezi bir iradeyle, merkezi bir otoriteyle alınırken, yereldeki hiçbir inisiyatifin, hiçbir kurulun, hiçbir heyetin masada olmamasından kaynaklı bir süreç yönetimidir. Bu manada bizim, bunun tam tersi bir duruşu, tam farklı yönde bir bakışı temsil ettiğimizi, hepinizin huzurunda belirtmek isterim. Bizim işimiz aleni, bizim işimiz açık, bizim işimiz millete dönük. Bizim işimiz; sadece bir siyasi aklı değil, bir dayanışmacı aklı, bir kent uzlaşısı aklını temsil ediyor. Bizim işimiz 16 milyonu kapsıyor. Bizim işimizde, kazanan-kaybeden yok. Bizim işimizde 16 milyon kazanan var. Milletimize kazandırmaya devam edeceğiz. Milletimizin kazanması için iş üretmeye devam edeceğiz. ‘Tam yol ileri’ diyerek, İstanbul’u çok daha güzel bir 5 yıla hep birlikte taşıyacağız”

“Bu fotoğraf önemli…”

İmamoğlu, konuşmasının ardından Beyoğlu Belediye Başkanı Yıldız ile CHP Belediye Başkan Adayı Güney’i yanına davet etti. “Bu fotoğraf önemli, bu çok kıymetli bir fotoğraf” diyerek şu mesajı verdi:

“Belediye başkanlığı dediğimiz makam, kime ait biliyor musunuz? Size ait. Milletimize ait. Burada ben de değerli belediye başkanı arkadaşım da vatandaşa ait olan bir mevkiyi emanet olarak alıyoruz. En iyi şekilde o görevi yerine getirme gayreti içinde oluyoruz. Avcılar Belediye Başkanımız, Sarıyer Belediye Başkanımız da bizimle. Mühim olan şu; demokrasideki şu görüntüyü vermek ve sağlamak. Tabii bunun iki şartı var: Bir; buradaki töreni biz yaparken, bizim görevimiz olan davet etme sorumluluğunu yerine getirmek. Biz, kendisini davet ettik. Kendisi gelmese bir anlamı olur muydu? Yine olmazdı. Güzel olan şey, onun da bu davete icabet etmesidir. Dolayısıyla karşılıklı bu nezaket, bu görüntü, toplumun arzu ettiği şeydir.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Alpay’ın verdiği bilgilere göre: İBB Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’nca temeli Mayıs 2015’te atılan “Beyoğlu Piyalepaşa Camii Önü Zemin Altı Otopark ve Çevre Düzenlemesi” projesi, önceki İBB yönetimi tarafından 2018 yılında durduruldu. İmamoğlu yönetimindeki İBB tarafından yeniden başlatılan çalışmalar sonucunda, kente toplam 15 bin 658 metrekarelik alanda, zemin altı otopark ile üstünde meydan ve yeşil alan kazandırıldı. Toplam inşaat alanı 31 bin 624 metrekare olan projede; 560 araçlık otopark bulunuyor. Otoparkın 1. bodrum katı, 330 tezgâh kapasiteli ve 60 adet pazarcı kamyoneti için kapalı pazar alanı olarak tasarlandı. Çevre düzenlemesi tamamlanan meydanda, yeşil alanlar ile oturma gruplarının yanı sıra; çocuk oyun alanı, İstanbul Çiçekçisi ve İBB Çözüm Merkezi bulunuyor. Otoparkın, Piyalepaşa ve hemen yanı başındaki Kasımpaşa semtinin trafiğinin rahatlamasına katkı sunması, yeşil alanın ise düzensiz yapılaşma koşullarında yaşayan çevre sakinlerinin rekreasyon alanı ihtiyacına hizmet etmesi amaçlanıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir