Demir çelik devi 1.3 milyar borçla konkordato istedi! Üç kardeş arasındaki kavganın kurbanı

Dinçer GÖKÇE

Temeli 30 yılı aşkın bir süre önce atılan Güney Çelik Hasır ve Demir Mamulleri San. Tic. AŞ sektörün en güçlü birkaç firmasından biri konumunda. Adana Hacı OSB ve Gebze OSB’de üretim tesisleri bulunan şirket, bir süredir 3 kardeş arasındaki anlaşmazlık nedeni ile zorlu bir süreç yaşıyor.

BORCU 1.3 MİLYAR LİRA

Toplamda 1.3 milyar lira borcu bulunan Güney Çelik’in 550 çalışanı alamadıkları ücretleri nedeni ile eylem yapmıştı. Şirket ortakları arasındaki anlaşmazlık nedeni ile zorlu bir süreç yaşayan şirket ile ilgili dikkat çeken bir dava açıldı.

DAVAYI, ALACAKLISI AÇTI

Güney Çelik’ten alacaklı olan bir lojistik şirketi, konkordato talebi ile İstanbul Anadolu Asliye Ticaret Mahkemesine başvuruda bulundu. Lojistik şirketinin avukatı Enes Yarar’ın imzasını taşıyan dava dilekçesinde, ortaklar arasındaki anlaşmazlık nedeniyle borçlu şirketin iflasa sürüklendiği kaydedildi. Dilekçede, şirketin iflas etmesi durumunda kendilerinin ve diğer alacaklıların alacağına kavuşamayacağı, 550 işçinin de işsiz kalacağına işaret edildi. Dilekçede Güney Çelik için konkordato kararı verilmesi istendi.

3 AYLIK GEÇİCİ MÜHLET VERİLDİ

Talebi inceleyen İstanbul Anadolu 3. Asliye Ticaret Mahkemesi 2 Şubat’ta ara kararını verdi. Mahkeme şirket lehine geçici mühlet kararına hükmetti. Bu kararla birlikte şirket hacizlere karşı koruma altına alındı. Mahkeme, şirket faaliyetlerinin denetimi için de Prof. Dr. Mert Erer, Dr. Öğretim Üyesi Evren Kılıçoğlu ve Mali Müşavir Şükrü Savaş’tan oluşan komiser heyeti görevlendirdi.

ÜRETİME YENİDEN BAŞLADI

Mahkemenin kararı ile birlikte, bir süredir üretimin durduğu fabrikada faaliyete yeniden başlandı. 1992’den beri faaliyette olan Güney Çelik, İSO 500 listesine 2021’de 314’üncü sırada yer almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir